Nisu sve pare u zivotu

Juce se nisam previse zamarao Ligom prvaka, nejasno mi je kako neki klub koji ima 100 miliona eura duga trositi po 200 miliona za dovodjenje novih igraca i dokle ce to biti tolerisano. O ekonomskom dopingu u PSG-u ili Cityju i da ne pricamo. LP je davnih dana postala Liga para, ko ima ima, ko nema – nema problema. Medjutim da li je jedna druga liga na pomolu, liga koja "doesn't fuck livin’ force" odnosno koja ne je8e zivu silu?

Alexej Miller je glavna "faca" Zenitha iz St Petersburga, tima ciji navijaci su poznati po izjavama da "crncuge nikad nece nositi sveti Zenithov dres" i koji svoj rasizam ispoljavaju na svim poljima. U decembru prosle godine su ti isti navijaci prekinuli mec u gostima protiv Dinama. Izrevoltirani primljenim golom iz sumnjivo dosudjenog prekrsaja poceli su da pale baklje i bacaju topovske udare. Nesto od to dvoje baceno iz njihovog sektora pogodilo je u glavu golmana moskovljana i utakmica je prekinuta a ruski nogometni savez je donio odluku da se utakmica registruje pobjedom Dinama od 3-0.

Sve je to izrevoltiralo Millera koji je zaprijetio da ce se Zenith povuci iz ruske Premier lige ukoliko RNS ne ponisti svoju odluku. Niko nije shvatio da je mislio ozbiljno sa ovom svojom prijetnjom a mozda su trebali jer Alexej Miller nije samo prva faca Zenitha nego je i direktor Gazproma, energetskog giganta i najvece ruske firme koja je samo u prosloj godini napravila obrt od 98,685 milijardi dolara! Miller je oko sebe okupio dosta jake ljude iz ruskog nogometa i sa njima poceo da kuje planove jedne nove lige, lige koja je sad vec pocela da se nazire. 

Dva mjeseca poslije ovog incidenta dakle polovinom februara doslo je do susreta izmedju vlasnika/predsjednika vecine klubova iz ruskog najviseg ranga. Jedini koji nisu bili tu su bili predstavnici Mordovije i Tereka iz Groznog koji su ove planove nazvali neozbiljnim i nerealnim. Mjesto sastanka? Glavno sjediste Gazproma..

Za vodju ovog projekta izglasan je Valerij Gazzajev, bivsi selektor i nekadasanji trener CSKA iz Moskve koji je danas predsjednik i trener Alanije koja se nalazi na ubjedljivo posljednjem mjestu RPL-a. Nakon sastanka, izasao je pred novinare i predstavio je nacrte ovog plana. Zamisao je bila slijedeca, 18 ekipa bi igralo u prvoj i 18 u drugoj ligi. Prve sezone u ovoj ligi bi ucestvovale samo ekipe iz Rusije i Ukrajine a ukoliko se projekat pokaze odrzivim i uspjesnim onda bi se u takmicenja ukljucivale i ekipe iz ostalih zemalja nekadasnjeg Sovjetskog saveza. 

Ono sto je bilo najzanimljivije vezano za ovu ligu je bilo financiranje iste. Prema Gazzajevim rijecima samo nagradni fond ovog projekta bi bio nevjerovatnih 750 miliona eura! Samo za ucestvovanje u ovoj ligi svaki klub bi dobio po 22 miliona eura a pobjedniku takmicenja bi pripalo jos toliko. Sponzor lige bi bio naravno Gazprom zajedno sa jos nekim od najbogatijih ruskih firmi i privatnika iako bi Gazprom bez problema mogao sam financirati citav ovaj cirkus. Gazzajev je rekao da i to da je ujedinjenje liga jedina sansa da se pojedini ruski i ukrajinski klubovi izvuku iz obruca koji se oko njih steze sa UEFA Finance Fair Play pravilima koja nalazu da ni jedan klub ne smije trositi vise nego sto zaradjuje.

Ovo pravilo naravno ne vazi za one, po UEFI, najvece klubove jer njihova "zlatna koka" se zove Liga prvaka i u cijem proslogodisnjem finalu su igrali drugoplasirani iz Bundeslige i treceplasirani iz Premiershipa, Bayern i Chelsea. Rusi su to skontali i sada hoce da se osamostale. Prema Millerovim rijecima ovaj prijedlog je vec na radnom stolu Michela Platinija i na razmatranju je.

"Necemo ovo raditi bez njihove (Uefine) dozvole a signali koje sam dobio mi govore da su spremni da podrze ovaj projekat", rekao je Miller tada za Rsport.ru.

Ipak ovaj projekat bas kao i svaki drugi ima svoje skeptike. Vecina navijaca u Rusiji i Ukrajini je protiv ove ideje mada se njih jako malo pita. Ono sto bi u stvari trebalo da brine Millera i Gazzajeva je cinjenica da je vecina ukrajinskih klubova protiv ujedinjenja. Dynamo Kiev i Schakhtar su diplomatski rekli da su za ovu ideju ukoliko su ostale ukrajinske ekipe za pritom znajuci da se vecina njih ranije izjasnila negativno. Na sastanku u Gazpromovoj zgradi nije ucestvovala niti jedan predstavnik iz Ukrajine, Gazzajev je tvrdio da je rijec o dogovoru sa ukrajincima da se poslije s njima sretnu dok drugi tvrde da je to bio jasan signal sta ukrajinski klubovi misle o ovoj ideji.

"Dosta mi je Sovjeta, gadi mi se to ime, ne zelim ni da ga cujem niti da ga izgovaram. U Rusiji imaju fantasticnu ligu a ni nasa nije mnogo losija. Zasto ne moze to ostati tako? Obecavam, ukoliko se lige ujedine, odlazim iste sekunde", rekao je trener Metalista iz Kharkiva.

Predsjednik Schakhtara je bio malo umjereniji u svojoj kritici. "Zamisao je interesantna ali zelim prvo da vidim na koji bi nacin doprinijela razvitku ukrajinskog nogometa. Nasa liga napreduje iz godine u godinu i nije vise "mrtva trka" izmedju Dynamo Kieva i nas."

Podsjecanja radi, ove godine su ukrajinci imali jednu ekipu u 1/8-ini finala Lige prvaka i tri ekipe u 1/16-ini finala Europa lige i sve su prilike da je jedini razlog njihovog kolektivnog ispadanja cinjenica da im igraci nisu bili u takmicarskoj formi jer zbog vremenskih uslova liga u Ukrajini se igra proljece-jesen za razliku od ostatka Evrope.

Osim klubova ni mediji u Ukrajini nisu bas skloni ideji ujedinjenja a ignorisanje ove ideje je islo do te mjere da su pojedini sportski sajtovi skroz "preskocili" vijesti koje su dolazile iz Rusije vezane za projekat regionalne lige.

Jos jedna jako bitna stvar u svemu ovome je cinjenica da rivalitet izmedju ukrajinskih i ruskih klubova skoro da i ne postoji. U principu jedini pravi derbi iz doba SSSR-a je onaj izmedju Dynamo Kieva i Spartaka iz Moskve. Ovo sve drugo je "novokomponovano" a cinjenica je da je derbi izmedju CSKA i Spartaka posjeceniji bio od utakmice kvalifikacija za ulazak u LP 2008. izmedju Spartaka i Shakhtara. Ove dvije zemlje su se relativno mirno razisle prije 20 i kusur godina tako da nove generacije navijaca i ne pamte te derbije niti osjecaju pretjeran anomizitet prema "onima anamo".

Ideja se nije svidjela ni RNS-u. Oni su ti koji "sefuju" danasnjom RPL a ukoliko bi doslo do stvaranja te regionalne lige njihova uloga i moc nad ruskim nogometom bi bili ravni nuli. Podrsku vide u FIFI i u Sepp Blatteru koji je izjavio da nikada nece dozvoliti zajednicke lige. Ipak, UEFA i Platini mudro sute i prate razvoj situaciji vjerovatno nadajuci se da ce ova ideja izumrijeti sama od sebe. Do tad ce da nastave da klimaju glavom i aminuju zamisli Alexeja Millera jer pored Forda, Unikredit banke, Mastercarda, Sonyja i Heinekena od ove sezone je i Gazprom jedan od generalnih sponzora Lige prvaka.. 

Sta bi bilo kompromisno rjesenje a da ostani i vukovi siti i ovce na broju? Mozda dozvoliti Zenithu, CSKA i Spartaku koji su najvece ruske ekipe da sami prodaju svoja TV prava. Da bi nastavili rasti i da bi zadrzali svoju dominantnost u ruskom nogometu te da bi mogli konkurisati sa najvecima u Evropi, klubovi moraju traziti nacine kako da ekonomski ojacaju a s obzirom na ekonomski fair play, tv prava su jedan od rijetkih "postenih" nacina da se to ostvari.

 

 

Da li ova prica moze posluziti kao vodilja nasim zagovaracima Regionalne lige? Svi ovi problemi koji postoje u Rusiji i u Ukrajini su sitni u poredjenju sa nasim stanjem. Rat, nacionalizam, neimastina, losa infrastruktura.. Ne vjerujem da bi se i kod nas neko pretjerano palio na tekme Zeljo – Olimpija ili Siroki – Vardar a nesto i sumnjam da su te ekipe ista kvalitetnije od Borca, Sarajeva, Zelje tako da i sportski aspekt pada u vodu.   

sambo
O meni nista novo..

Komentariši